KONUŞMACILAR

Dr. Aslı Akçamete

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Dr. Aslı Akçamete, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde Yapım Mühendisliği ve Yönetimi Dalında Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından beri İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir. Dr. Akçamete Carnegie Mellon Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nde doktorasını tamamlamış, doktora araştırmasında, tesis yönetimi sürecinde bakım ve onarım çalışmaları için Yapı Bilgi Modellemesi kullanımına odaklanmış ve bu konuda bir patent başvurusu yapmıştır.
Dr. Akçamete’nin araştırmaları özellikle, bilgi teknolojilerini inşaat ve tesis yönetimine entegre etmeye odaklanmaktadır. Son çalışmaları arasında yapı bilgi modellemesi, algılama teknolojileri, lazer tarama, BIM ile enerji analizi ve optimizasyonu, robot ve görüntüleme teknikleri kullanarak inşaat sahalarındaki ilerlemenin otomatik takibi, yüksekten düşmenin algılanması için giyilebilir sensörlerin kullanımı, BIM olgunluk modeli geliştirilmesi, BIM tabanlı metraj ve hakedişlerin gerçekleştirilmesi yer almaktadır. Dr. Akçamete, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde “Yapım Mühendisliği ve Yönetimi” ve “Yapı Bilgi Modellemesi ve İnşaatta Uygulamaları” başlıklı dersleri vermektedir.

Dr. Burcu Akıncı

Carnegie Mellon Üniversitesi

Dr. Burcu Akıncı, Carnegie Mellon Üniversitesi’nde İnşaat ve Çevre Mühendisliği Paul Christiano Profesörü ve Mühendislik Fakültesi araştırmalardan sorumlu Dekan Yardımcısıdır. Aynı zamanda, bina ve altyapı sistemlerinde veriye dayalı farkındalık, gelişmiş bilgi modelleri ve görselleştirme yaklaşımları ile proaktif karar desteği üzerine araştırmalar yürüten Akıllı Altyapı Enstitüsünü de yönetmektedir.
Dr. Akıncı’nın araştırma alanları, bina ve altyapı sistemlerinin bilgi bazlı geçmişlerini meydana getirme, modelleme ve sorgulama ile inşaat ve altyapı operasyonu ve yönetimini kolaylaştırmaktır. Özellikle, inşaat projelerinin ve altyapı operasyonlarının semantik açıdan zengin as-built geçmişlerini oluşturmak ve proaktif operasyonları ve yönetimi desteklemek için 3B görüntüleme ve sensörler gibi veri toplama teknolojileri ile bina bilgi modellerinin kullanımını ve entegrasyonunu araştırmaya odaklanmaktadır.
Dr. Akıncı, 2011 yılında ASCE Pittsburgh şubesi yılın profesörü, 2008’de FIATECH’den CETI Üstün Erken Kariyer Araştırmacısı ve 2007’de ASCE’den Walter L. Huber İnşaat Mühendisliği Araştırma Ödülü’nü almıştır. 2002 yılında Computing in Civil Engineering dergisinden en iyi makale ve 2009, 2011 ve 2014 yıllarında sırasıyla İnşaat Araştırmaları Kongresi, ISARC ve ICCCBE’den en iyi akademik bildiri ödüllerine layık görülmüştür.
Dr. Akıncı’nın, bir patenti, iki geçici patenti ve hakemli akademik dergilerde 50’den fazla yayını ve 80 konferans bildirisi bulunmaktadır. CAD / GIS Entegrasyonu ve Gömülü Devreye Alma üzerine kitapların ortak editörlüğünü yapmıştır. 2017 Pittsburgh Business Times Yenilik Ödülü’nü kazanan LeanFM Technologies’in kurucu ortağı ve Baş İnovasyon Yöneticisidir.

Léon van Berlo

TNO

Léon Berlo, inşaat geçmişine sahip olmasının yanı sıra yapım sektöründe bilişim konularına da ilgi duymaktadır. Halen Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonunda (TNO) BIM inovasyon girişimlerine öncülük etmektedir. Ana araştırma konusu yapım sektöründe işbirliği üzerinedir. Léon açık kaynaklı BIM collective ve BIMserver.org’un kurucusudur. Son çalışmaları, BIM Bots ile cloudbim teknolojisi ve çeşitli AB destekli BIM AR-GE projeleri ile ilgilidir. Léon, dünyada BIM’in etkin bir şekilde kullanımını amaçlayan BIM Supporters organizasyonunun yöneticisidir. Bu organizasyon BIM execution plan generator, BIM Quickscan® ve e-ders programı olan BIM Secrets gibi araçların kullanımını desteklemektedir.

Dr. Ioannis Brilakis

Cambridge Üniversitesi

Dr. Ioannis Brilakis, İnşaat Mühendisliğinde Laing O’Rourke Doçenti ve Cambridge Üniversitesi Mühendislik Bölümü, İnşaat Mühendisliği Çalışma Grubunda, İnşaat Bilişim Teknolojileri Direktörüdür. Doktorasını Illinois Üniversitesi, Urbana Champaign’de İnşaat Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Daha sonra Michigan Üniversitesi, Ann Arbor (2005-2008) ve Georgia Teknoloji Enstitüsü, Atlanta (2008-2012) İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümlerinde Yardımcı Doçent olarak ve Stanford Üniversitesi’nde (2014) Bilgisayar Bilimleri Bölümünde, Bilgisayarla Görme Misafir Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır. NSF KAREER ödülü, 2018 ASCE John O. Bickel Ödülü, 2013 ASCE Collingwood Ödülü, 2012 Georgia Tech Outreach Ödülü ve 2009 ASCE Yardımcı Editör Ödülü’ne layık görülmüştür. Brilakis, hakemli dergilerde ve konferanslarda 150’den fazla makalenin yazarı, ASCE Computing in Civil Engineering, ASCE Construction Engineering and Management, Elsevier Automation in Construction, and Elsevier Advanced Engineering Informatics Journals dergilerinde Yardımcı Editör ve ASCE TCCIT Data Sensing and Analysis Komitesinin veTRB AFH10 (1) Information Systems in Construction Management Altkomitesinin kurucusu ve eski başkanıdır.

Sylvie Cassan

Systra

Sylvie CASSAN, Systra Fransa’nın 1100 çalışanına BIM çalışma yöntemlerini aktarmaktan sorumludur. Daha önce, Société du Grand Paris’e danışmanlık hizmeti vererek iki yıl iş geliştirme alanında çalışmıştır.
Paris Sorbonne Üniversitesi’nden şehir plancısı olarak mezun olmuş ve işletme okulu – HEC Paris’ten EMBA derecesi almıştır. Kent paydaşları için şehir planlama, mimarlık ve ulaşım ve özellikle de ihtiyaç analizi ve değişim yönetimi konularında önemli bir danışmanlık deneyimine sahiptir.

Dr. Ahmet Çıtıpıtıoğlu

TAV

Dr. Ahmet Çıtıpıtıoğlu ABD’den Çin’e, Avrupa’dan Orta Doğu’ya uzanan coğrafyada nükleer santral, havalimanları karma kullanımlı ve yüksek yapıların tasarım, yapım ve teknik işletmelerin desteğinde rol almıştır.
TAV İnşaat bünyesinde birçok projenin tasarım ve yapımında çalışırken projelerin yaşamsal döngüleri boyunca, süreçlerin ve sonuçların iyileştirilmesi amacıyla verilerin oluşturulması, paylaşılması ve güncellemesinde sayısal araçların kullanılması ve geliştirilmesinde öncülük etmektedir.
Projelerin işletilmeye alınmasında teknik işletmelerin desteğinde de deneyim kazanmıştır. Bu deneyimle projelerin erken aşamalarında, işletme ihtiyaçlarını da gözetebilecek – her aşaması için özgün bir bakış açışı kazandırmıştır.
ABD’nin California eyaletinde Yetkin Mühendis olan Dr. Çıtıpıtıoğlu’nun 20 yıldan fazla endüstri ve danışmanlık deneyimi bulunmaktadır. Halen deneyim sahibi olduğu alanlarda üniversiteler ve konferanslarda aktif olarak akademik ve profesyonel çalışmaları devam etmektedir.

Mehmet Polat Diker

RedHotBIM

Mehmet Polat Diker geniş bir yelpazede, özellikli BIM projelerinde (650.000 m² Muscat Terminal Binasından, Amerikan elçiliklerine, Global BIM Ödüllü Stadyum Projesinden ikonik yapılara) yönetici olarak görev yapmış deneyimli bir mimardır.
Dünyada, özellikle müteahhit tarafına yakın, ilk BIM yöneticilerinden biri olarak şu konularda uzmanlaşmıştır:
• CAD Manueli, BIM Uygulama Planı (BIM Execution Plans) ve SMPs (Standard Methods and Procedures) yazmak.
• Tahmin, İnşaat Yöntemi ve As-Built BIM Model üretimi.
• Model Değerlendirme ve Koordinasyonu (Özel API kodları ve 3B/4B çakışma kontrol rutinleri ile).
• Doküman Otomasyonu (Veri ve Çizim).
• Ortak veri ortamı – CDE (Common Data Environment) Yönetimi.

Elif Ensari

İyiofis

2004 yılında ODTÜ’den lisans derecesi, 2008 yılında ise Southern California Institute of Architecture (Sci-Arc)’dan yüksek lisans derecesi ile mezun olmuştur. Los Angeles’ta bulunduğu süre içinde Gehry Technologies’te Yapı Bilgi Modelleme (BIM) danışmanı olarak çalışmış, 2011 yılında Türkiye’ye dönerek İyiofis’i kurmuş ve 2016 yılında Bits ‘n Bricks’in kurucularından biri olmuştur. Bilgi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev almaktadır. İTÜ ve Lizbon Üniversiteleri’nde hesaplamalı kentsel mekan analizi ve veri madenciliği yöntemleri ile kentsel yürünebilirlik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Dr. Esin Ergen

İstanbul Teknik Üniversitesi

Dr. Esin Ergen, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde doçent olarak görev yapmaktadır. İTÜ Sürekli Eğitim Merkezinde BIM Uzmanlık Sertifika Programı’nın koordinatörüdür ve 2009-2012 yılları arasında Rektör Danışmanı olarak görev yapmıştır. 2006 yılında FIATECH’ten “Outstanding Mind” kategorisinde CETI Mansiyon Onur Ödülü almıştır. Araştırma konuları arasında, inşaat sahasındaki ilerlemenin otomatik izlenmesi için veri toplama teknolojilerinin kullanılması, büyük ölçekli projeler için BIM benimseme sürecinin araştırılması ve geliştirilmesi, operasyon ve yönetim aşamasında veri toplama ve etkili karar alma için BIM ile entegrasyon bulunmaktadır. Esin Ergen’in 50’den fazla uluslararası dergi ve konferans yayını bulunmaktadır.

Daniel Kazado

ProCS Mühendislik

Daniel Kazado, Yeni Doha Havalimanı, Pulkovo Uluslararası Havalimanı, Kahire Uluslararası Havalimanı, Ankara Havalimanı, İzmir Havalimanı, Taşkent Uluslararası Havalimanı dâhil olmak üzere 18’den fazla büyük havalimanı projesinde 20 yıllık tecrübeye sahip bir Makine Mühendisidir. BIM Yöneticisinden Proje Yöneticiliğine kadar çeşitli pozisyonlarda çalışması onun farklı perspektiflerden bakmasını sağlamıştır. Üniversitede BIM süreçleri hakkında gönüllü eğitmenlik yapmış, uluslararası el kitaplarına katkıda bulunmuş ve Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da yapılan 200’den fazla eğitime, sunuma ve yayına katılmıştır. Halen ProCS Mühendislik’te Yönetici Ortak ve BIM Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Tesislerin, tasarımdan işletmeye tüm yaşam döngüsüne dair özgün bir bakış açısına sahiptir ve tasarım ve yapım araçlarının sayısallaştırılmasının uygulanmasına öncülük eder. Son 10 yılda, büyük ölçekli projelerde, tasarımdan, yapım ve operasyona kadar BIM ile ilgili kapsamlı bir know-how kazanmıştır. Büyük ölçekli projelerdeki başarısı, projedeki üretkenliği artırmak için MEP Hizmetlerinin uygulanmasında BIM sistemini kullanmasını dayatmaktadır.

Niyazi Kemer

Autodesk

Niyazi Kemer, 1995’te Trakya Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık bölümünden mezun olmuştur. 3 yıl boyunca mimarlar ve mühendislere Autodesk Revit eğitimi vermiştir. 2004-2009 yılları arasında çeşitli projelerde proje lideri olarak çalışmıştır. 2009-2012 yılları arasında ise büyük kapsamlı projelerde BIM Yöneticisi olarak çalışmıştır. 2012’den itibaren Autodesk’te Teknik Uzman olarak çalışmaktadır.

Saniye Öktem

Prota Mühendislik

Saniye Öktem, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Harita Mühendisliği bölümlerinden lisans ve İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı İşletmesi anabilim dalından master derecesi ile mezun olmuştur. Prota Mühendislik’te proje yönetim ve koordinasyon mühendisi olarak uzun yıllar çalışmıştır. Firmanın BIM’e geçiş kararının ardından BIM Koordinatörü olarak çalışmaya başlamıştır. Firmanın üstlendiği altyapı ve üst yapı projelerinde BIM deneyimi kazanmıştır. Şu anda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde doktora eğitimi almakta ve BIM konusunda akademik araştırmalara devam etmektedir.

Dr. Mehmet Egemen Özbek

Colorado State Üniversitesi

Colorado State Üniversitesi Yapım Yönetimi Bölümünde doçent olan Mehmet E. Özbek, aynı zamanda lisansüstü program koordinatörü olarak da görev yapmaktadır. İnşaat Mühendisliği doktorasını Yapım Mühendisliği ve Yönetimi alanında tamamlayan Özbek, Virginia Tech Üniversitesi’ndeki Karayolu Varlık Yönetimi Programları Merkezinde yüksek lisans eğitiminin başlangıcından bu yana, sürdürülebilir altyapı, performansa dayalı sözleşmeler ve şartnameler, sözleşmelerdeki garantiler, kamu-özel sektör ortaklıkları, inşaat proje teslimi, inşaat sözleşmeleri, performans ve verimlilik ölçüm-iyileştirme-kıyaslaması ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Federal, eyalet ve özel kuruluşlarından çok sayıda hibe fonu almış ve eserleri saygın dergilerde yayınlanmıştır. ASCE Journal of Construction Engineering and Management and ASC International Journal of Construction Education & Research dergilerinin editör kurulunda görev yapmakta ve başka pek çok bilimsel dergi ve konferanslara hakem olarak katkıda bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde inşaat ve altyapı ile ilgili olarak (i) Ulaştırma Araştırma Kurulu Bakım ve Operasyon Yönetimi Komitesi, (ii) ASCE Yapı Enstitüsü İnşaatta Yönetim Uygulamaları Komitesi ve (iii) ASCE Ulaştırma ve Geliştirme Enstitüsü Altyapı Sistemleri Komitesi olmak üzere üç farklı komitede hizmet vermektedir. Dr. Özbek, “İnşaat Sözleşmeleri ve Proje İdaresi”, “Yapım Yönetimindeki Sorunlar ve Eğilimler”, “Yapım Yönetiminde Araştırmalar”, “Yapım Yönetimine Giriş” ve “Uygulamalı Sürdürülebilir Proje Teslimi” başlıklı dersleri vermektedir. Ayrıca lisans ve lisansüstü, öğrencileriyle çalışmalar yapmaktadır.

Dr. Rafael Sacks

Technion – İsrail Teknoloji Enstitüsü

Rafael Sacks, Technion – İsrail Teknoloji Enstitüsünde, Yapım Mühendisliği ve Yönetimi alanında Profesör olarak görev yapmaktadır. İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesinde Lisansüstü Çalışmaları ve Araştırmaları Dekan Yardımcısıdır ve 2012-2015 yılları arasında Yapı Mühendisliği ve Yapım Yönetimi Bölüm Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.
Sacks araştırmalarında, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ve Yalın İnşaat’ın sinerjilerine odaklanmıştır. Technion’daki Seskin Sanal İnşaat Laboratuvarında yürütmekte olduğu son çalışmalar şu alanlara odaklanmaktadır: BIM destekli yalın üretim kontrol sistemlerinin geliştirilmesi; makine öğrenme ve kural işlemeyi kullanarak BIM modellerinin semantik olarak zenginleştirilmesi ve BIM birlikte işlerliği, nokta-bulutu verisinden model elde etme ve kod-uygunluk kontrolü gibi alanlara uygulanması; deprem arama, kurtarma ve iyileştirme için BIM sistemlerinin kullanılması ve iş güvenliği için tasarım.
Halen 3. basımı yapılmış olan “BIM Handbook”un ve Yalın İnşaat ve BIM uygulaması üzerine hazırlanan “Building Lean, Building BIM: Changing Construction the Tidhar Way” adlı kitabın başyazarıdır. Araştırma ve öğretim alanında çok sayıda ödüle layık görülmüş, son olarak 2016 yılında ASCE İnşaat Enstitüsünden Thomas Fitch Rowland ödülünü almıştır. Prof. Sacks, uluslararası hakemli akademik dergilerde yer alan 76 makalenin, 95 hakemli konferans bildirisinin ve çok sayıda araştırma raporunun yazar veya ortak yazarıdır.
Daha fazla bilgi için: https://sacks.net.technion.ac.il

Can Kadir Sucuoğlu

İyiofis

Can Kadir Sucuoğlu, 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden, 2007 yılında ise Southern California Institute of Architecture (Sci-Arc)’dan mezun olmuştur. 2007-2009 yılları arasında Los Angeles’ta Jorge Pardo Sculpture bünyesinde çalışmış, dijital tasarım ve üretim teknikleri konusunda uzmanlaşmıştır. Kariyerine Polonya’da 2. Varşova Metro Hattı’nın tasarım koordinatörü olarak devam etmiş ve 2012 yılında İstanbul’a dönerek İyiofis’in partnerlerinden, 2016 yılında ise Bits ‘n Bricks’in kurucularından biri olmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermeye devam etmektedir.